Canlılardaki inorganik bileşikler,İnorganik Bileşiklerin Özellikleri

REKLAMLAR

Tarih: 2015-09-30      Kategorisi: Biyoloji Konu Anlatımı ,Testler

CANLILARIN YAPISINDA BULUNAN TEMEL BİLEŞİKLER

 

Canlı yapısının tamamına yakını Karbon (C), Hidrojen(H), Oksijen(O), Azot (N), Fosfor(P) ve Kükürt(S) elementlerinden oluşmaktadır. Bu elementler bütün canlılar için ortaktır. İki ya da daha fazla element bir araya gelerek bileşikleri oluşturur.

           A-Canlılardaki inorganik bileşikler : Canlıların vücudunda üretilmeyen, doğada kendiliğinden var olan bileşiklere inorganik bileşikler denir.

               İnorganik Bileşiklerin Özellikleri

              *Hazır alınırlar

              * Hücre yapısına katılırlar

              * Metabolizmada düzenleyici rol oynar.

             * Sindirime uğramadan hücre zarından geçebilirler.

             *Hücrede enerji elde etmek amacıyla kullanılmazlar.


REKLAMLAR

Yorumlar


REKLAMLAR

EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER
EN SON EKLENENLER

HAKKIMIZDA

Sitemizde bulunan test,sunu,dökümanlar ve diğer tüm içeriklerin telif hakları sunu,test,döküman ve içerik gönderenlerin kendilerine veya yasal temsilcilerine aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır. Telif hakkına sahip olduğunu düşündüğünüz dosyaları lütfen iletişim bölümünden bize bildiriniz. Bildirilen ilgili dosyalar ve içerikler en geç 15 iş günü içerisinde siteden kaldırılacaktır. Telif Hakkı editör,yazar,ziyaretçi ya da üyelerimiz tarafından eklenen hiç bir sunu,test ve içerikten okultesti.com sorumlu değildir.Ayrıca bu sayfadaki bilgilerin her hakkı, aksi belirtilmediği sürece okultesti.com'a aittir.

sorucam@gmail.com| e-mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.