9.Sınıf Biyoloji Canlıların Çeşitliliği Bakteriler Cevaplı Sorular

REKLAMLAR

Tarih: 2015-10-29      Kategorisi: Biyoloji Konu Anlatımı ,Testler

Bakteriler zararlı mıdır? Niçin? Açıklayınız.

Cevap: Bakterilerin hem yararlı hem de zararlı türleri mevcuttur. Ancak yararlı bakteriler zararllardan daha fazladır. Bakteriler doğadaki madde döngüsünde çok önemli görevler yaparlar. Son zamanlarda biyoteknolojide de insanlara birçok faydası vardır.

Bakterilerde zarlı organel bulunmaz. Oksijenli solunum yapan bakteriler, solunum olayını hangi yapısyla gerçekleştirir?

Cevap: Ökaryot canlılarda solunum olayı mitokondrilerde meydana gelir. Ancak mitokondri zarlı organel olduğu için bakterilerde bulunmaz. Bakteriler oksijenli solunum olayını mezozom denilen yapılarında gerçekleştirir. Mezozomlar hücre zarının içe doğru kıvrılmasıyla oluşmuş yapılardır.

Bakteriler fotosentez yapabilir mi?

Cevap: Bakterilerin bazı türleri klorofil pigmenti taşır. Bu nedenle fotosentez yapabilir. Bu şekilde beslenen bakterilere fotoototrof bakteriler denir.

Fotootorof bakteriler nasıl beslenir?

Fotoototrof bakteriler klorofil pigmenti taşır( Kloroplast organeli yok). Bu bakteriler enerji kaynağı olarak güneş enerjisi kullanırlar.

Bu türdeki bakteriler ortamdan aldıkları CO2 ve suyu güneş enerjisi yardımıyla birleştirirler ve glikoz sentezi yaparlar ve ortama oksijen verirler. Ancak bazı bakteri türleri su yerine bazen hidrojen ya da hidrojensülfür kullanırlar, atmosfere de oksijen vermezler.

H2O + CO2 +Güneş ışığı ® Glikoz + O2


REKLAMLAR

Yorumlar


REKLAMLAR

EN ÇOK ZİYARET EDİLENLER
EN SON EKLENENLER

HAKKIMIZDA

sorucam@gmail.com| e-mail adresinden bize ulaşabilirsiniz.

BAĞLANTILAR